Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Instrukcje dla posłów stanu trzeciego Paryża

(...) Przykazujemy naszym przedstawicielom niezłomnie oprzeć się wszyst­kiemu, co by mogło obrazić godność obywateli wolnych, którzy zabierają się do wykonywania zwierzchnich praw narodu. Opinia publiczna, zdaje się, uznała konieczność głosowania indywidualnego, gwoli naprawienia niedogodności rozróżnienia stanów, aby dać przewagę poczuciu interesu publicznego i ułatwić uchwalenie dobrych ustaw (...). Jest im wy­raźnie zlecone nie godzić się na żaden podatek dodatkowy, na żadną pożyczkę, zanim uznanie praw narodu nie stanie się ustawą i zanim nie będą umówione i zabezpieczone wstępne zasady konstytucyjne (...). Wobec obwieszczenia praw narodu nasi przedstawiciele będą żądać z naciskiem zniesienia poddaństwa osobistego bez żadnego wynagrodzenia, świadczeń poddańczych za odszkodowaniem właścicieli, przymusowej służby milicyj­nej, wszelakich zobowiązań nadzwyczajnych, [usunięcia] naruszania tajemnicy listowej i [obalenia] wszystkich przywilejów wyłącznych, z wyjątkiem wynalazców, którym będą przyznawane na czas określony. W myśl tych zasad wolność druku winna być przyznaną (...). Obwieszczenie tych praw przyrodzonych, cywilnych i politycznych według uchwały Stanów General­nych, stanie się ustawą zasadniczą narodu i podstawą rządu francuskie­go (...). Komu zostanie dowiedzione, że uczynił coś dla przeszkodzenia zebrania się Stanów Generalnych, będzie ogłoszony zdrajcą ojczyzny (...). Aż do tyle pożądanego zjednoczenia obywateli wszystkich klas w jednym przedstawicielstwie i wspólnych, i ogólnych obradach obywatele stanu trzeciego mieć będą przynajmniej połowę zastępców (...) Niechaj Stany Generalne zbierają się odtąd w Paryżu, w budynku publicznym na ten cel przeznaczonym (...).

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 25: Rewolucja francuska 1789-1794, opracował Otton Beiersdorf, Warszawa 1960, str. 8

A. Na podstawie źródła oraz wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij, dlaczego autorzy instrukcji, domagali się wprowadzenia w Stanach Generalnych zasady głosowania indywidualnego.

B. Wymień reformy społeczne, których realizacji domagali się autorzy instrukcji.

C. Wymień prawa i wolności obywatelskie, których respektowania domagali się autorzy instrukcji.

D. Przeczytaj tekst źródłowy: Żądania zgromadzeń wyborczych poprzedzających zwołanie Stanów Generalnych w 1789 r. i oceń, czy żądania mieszkańców parafii Châtillon-sur-Sèche okręgu Rennes były zgodne z żądaniami mieszkańców Paryża.