Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Dekret o podejrzanych z dnia 17 września 1793 r.

1. Niezwłocznie po ogłoszeniu niniejszego dekretu wszystkie osoby po­dejrzane, znajdujące się na terytorium Republiki, a pozostające jeszcze na wolności, zostaną aresztowane.

2. Za podejrzanych uważa się: 1) wszystkich, którzy przez swoje postę­powanie, bądź stosunki, bądź wreszcie przez to, że w wypowiedziach lub pismach swoich okazali się stronnikami tyranii czy feudalizmu albo też nieprzyjaciółmi wolności; 2) wszystkich, którzy nie będą w stanie wykazać iż trybie przewidzianym przez dekret z 21 marca swoich źródeł dochodu i nie zdołają udowodnić, iż wypełnili powinności obywatelskie; 3) wszyst­kich, którym odmówiono wydania świadectw lojalności obywatelskiej; 4) urzędników publicznych zawieszonych lub usuniętych ze stanowisk przez Konwencję Narodową lub przez jej komisarzy i nie przywróconych do urzędu; 5) wszystkich pochodzących z byłego stanu szlacheckiego, tj. mężów, żony, ojców, matki, synów, córki, braci, siostry i agentów osób prze­bywających na emigracji, którzy nie okazali stale swego przywiązania do rewolucji; 6) wszystkich, którzy wyemigrowali w czasie od lipca 1789 r. do dnia ogłoszenia dekretu z 30 marca 1792, choćby powrócili do kraju w terminie oznaczonym przez dekret lub wcześniej.

Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 25: Rewolucja francuska 1784-1794, opracował Otton Beiersdorf, Warszawa 1960, str. 56

 

A. Na podstawie wiedzy pozaźródłowej wyjaśnij genezę cytowanego dekretu.

B. Oceń politykę wewnętrzną władz francuskich.

C. Oceń skalę represji wobec przeciwników politycznych.