Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Prawo lenne w świetle Libri Feudorum

1. A ponieważ dowiedzieliśmy się o osobach [uprawnionych do nadawania lenn] zobaczmy jakie były początki tej instytucji. W najdawniejszym bowiem czasie do uprawnień panów włączona była [taka władza], że mogli, kiedy chcieli, odbierać przedmiot nadany przez siebie w lenno. Później doszło do tego, że tę moc mieli tylko przez rok, następnie zostało postanowione, że [lenno] przysługiwało wasa­lowi dożywotnio. Lecz ponieważ nie dawało to synom prawa do dziedzictwa, doszło do takiego postępu, że lenno przechodziło na synów, o ile mianowicie pan zechciał je im zatwierdzić. Dziś tak zostało ustalone, że przysługuje ono wszystkim równo. (…)

(…)

VII. O istocie lenna.

Istota lenna na tym polega, że skoro książę nadał swoim bezpośrednim wasalom inwestyturę w jakieś lenno, nie może ich bez winy go pozbawić; odnosi się to do margrabiów, hrabiów i tych, którzy słusznie są dziś nazywani bezpośrednimi wa­salami.

Księga II

II. O stopniach dziedziczenia lenna.

Lenno przynależy do nas na podstawie dziedziczenia, tak jak przez inwestyturę. Kiedy bowiem umrze ten, który posiadał lenno, najbliższe prawa przysługują dzieciom. Do [dziedziczenia] powoływani są [krewni] męscy [a mianowicie] żyją­cy synowie, wnukowie [pochodzący od] syna albo z kolei zstępni w linii męskiej agnaci pozostali. Dziedziczenie lenna zaś nie przysługuje córkom, wnuczkom lub prawnuczkom ani wnukom czy prawnukom pochodzącym od córki. Potom­stwo bowiem płci żeńskiej albo wywodzące się po kądzieli, nie może pretendo­wać do tego rodzaju dziedzictwa, chyba że lenno miało odpowiednie zastrzeże­nia lub było zaopatrzone w stosowne porozumienie. W braku zaś tych [wyżej wymienionych dziedziców] wołani są [do spadku] najpierw bracia z synami braci wcześniej zmarłych, następnie dalsi agnaci. Tak powinno to być rozumiane [w przypadku], gdy lenno było ojczyste, to jest gdy należało do tego rodzica, który był wspólny dla danej agnacji.

(…)

Za: Michał Tymowski, Średniowiecze. Ćwiczenia źródłowe z historii dla szkół średnich, Warszawa 1999, str. 192-194

 

A. Oceń skutki zmiany w zasadach nadawania lenn przedstawione w § 1.

B. Przedstaw zasady dziedziczenia lenna

C. Rozstrzygnij, czy rozpowszechnienie się systemu lennego przyczyniło się do centralizacji i decentralizacji władzy państwowej. Swoją odpowiedź uzasadnij.