Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Praga i Czechy w opisie podróżnika Ibrahima ibn Jakuba

 

Co się zaś tyczy kraju Bojslawa [Bolesław II książę czeski], to jego długość od miasta Praga [Fraga] do miasta Kraków [Karako] [wymaga] podróży trzech tygodni. Sąsiaduje on na długość z krainami Turków [Węgrów].

Miasto Praga jest zbudowane z kamienia i wapna. [Jest] ono najzasobniejsze z krajów w towary. Przybywają do niego z miasta Krakowa Rusowie i Słowianie z towarami. I przy­chodzą do nich z krain Turków [Węgrów] muzułmanie, Żydzi i Turcy [Węgrzy] również z towarami i odważnikami handlowymi, a wywożą od nich niewolników, cynę i [wszelkie] rodzaje futer. Krainy ich są najlepszymi z krain mieszkańców północy i najzasobniejszymi w środki żywności. Sprzedaje się u nich pszenicę [żyto?] za kirat zdawkowy [jednostka pieniężna - 0,212 g złota] [w ilości], jaka starczy człowie­kowi na miesiąc, i sprzedaje się u nich jęczmień za [jeden] kirat zdawkowy [w ilości] paszy na czterdzieści nocy dla jednego wierzchowca i sprzedaje się u nich dziesięć kur za [jeden] kirat zdawkowy.

W mieście Praga wyrabia się siodła, uzdy i tarcze nie­trwałe (sporządzane naprędce), używane w ich krajach. W Krajach Bojema [Czechy] wyrabia się też lekkie chusteczki o nader cienkiej tkaninie na kształt siatki, które do niczego nie służą (nie zdatne do niczego). Cena ich [wynosi] u nich każdego czasu dziesięć chustek za [jeden] kirat zdawkowy. Za nie sprzedają i kupczą między sobą. Posiadają ich [całe] naczynia. Stanowią one u nich majątek i cenę [wszelkich] przedmiotów. Za nie nabywa się pszenicę, mąkę, konie, złoto, srebro i wszelkie przedmioty. Do osobliwości należy, że ludność Bojema jest śniada, o czarnych włosach, a jasna barwa [jest] u nich rzadka.

Relacja Ibrahima ibn Jakuba, wyd. i tłum. T. Kowalski, Kraków 1946, s. 49.

 

A. Wymień uczestników handlu zagranicznego Czech.

B. Scharakteryzuj strukturę towarową czeskiego handlu zagranicznego.

C. Przedstaw produkcję rzemiosła praskiego.

D. Wyjaśnij, jaką rolę w Czechach spełniały wspomniane w źródle „cienkie tkaniny”.