Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Układ między Rosją, Austrią, Prusami a Napoleonem z 11 IV 1814 r.

Paryż, 11 kwietnia 1814

(…) Art. I. Cesarz Napoleon zrzeka się dla siebie, swych następców i potomków (…) wszelkich praw zwierzchniczych i władczych zarówno w cesarstwie francuskim i królestwie włoskim, jak i nad każdym innym krajem.

Art. III. Wyspa Elba, przyjęta przez J. C. M. cesarza Napoleona za miejsce pobytu, stanowić będzie za jego życia odrębne księstwo, które będzie posiadane przezeń w pełni zwierzchnictwa i własności. Będzie przyznany (…) pozatem cesarzowi Napoleonowi roczny dochód w wysoko­ści dwu milionów franków renty zapisanej na wielkiej księdze Francji, z czego milion płatny cesarzowej [Marii Ludwice].

Art. IV. J. C. M. ces. Napoleon będzie mógł (…) zatrzymać dla swej straży 400 ochotników, zarówno oficerów, jak podoficerów i żołnierzy (…)

Art. XIX. Wojska polskie (…), które są w służbie francuskiej, będą mogły wrócić do siebie, zachowując broń i bagaże, jako świadectwo ich zaszczytnej służby. Oficerowie, podoficerowie i żołnierze zachowają odzna­czenia (…) i pensje przywiązane do tych odznaczeń (…)

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 26: Legiony Dąbrowskiego. Europa w dobie wojen napoleońskich, oprac. Juliusz Willaume, Warszawa 1960, str. 48

 

A. Przedstaw genezę cytowanego układu.

B. W jaki sposób państwa zwycięskie zapewniły przyszłość pokonanemu Napoleonowi?

C. Przedstaw postanowienia dotyczące oddziałów polskich walczących u boku Napoleona.