Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Konstytucja marcowa

Rozdział II

Władza ustawodawcza

Art. 3. Zakres ustawodawstwa państwowego obejmuje stanowienie wszelkich praw publicznych i prywatnych i sposobu ich wykonania. (...)

Art. 10. Prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje Rządowi i Sejmowi. Wnioski i projekty ustaw pociągające za sobą wydatki ze Skarbu Państwa muszą podawać sposób ich zużycia i pokrycia.

Art. 11.Sejm składa się z posłów wybranych na lat pięć, licząc od dnia otwarcia Sejmu, w głosowaniu powszechnym, tajnym, bezpośrednim, równym i stosunkowym.

Art. 12. Prawo wybierania ma każdy obywatel polski bez różnicy płci, który w dniu ogłoszenia wyborów ukończył lat 21, używa w pełni praw cywilnych i zamieszkuje w okręgu wyborczym przynajmniej od przede dnia ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw. Prawo głosowania może być wykonywane tylko osobiście. Wojskowi w służbie czynnej nie mają prawa głosowania.

Art. 13. Prawo wybieralności ma każdy obywatel, mający prawo wybierania do Sejmu, nie wyjmując wojskowych w służbie czynnej, niezależnie od miejsca zamieszkania, o ile ukończył lat 25. (...)

Art. 21.Posłowie nie mogą być pociągani do odpowiedzialność za swoją działalność w Sejmie lub poza Sejmem, wchodzącą w zakres wykonania mandatu poselskiego. Za przemówienia i odezwania się tudzież manifestacje w Sejmie posłowie odpowiadają tylko przed Sejmem. Za naruszenie prawa osoby trzeciej mogą być pociągnięci do odpowiedzialność sądowej, o ile władza sądowa uzyska na to zezwolenie Sejmu. (...)

Przez cały czas trwania mandatu posłowie nie mogą być pociągani do odpowiedzialności karno-sądowej, karno-administracyjnej i dyscyplinarnej, ani pozbawieni wolność bez zezwolenia Sejmu. (...)

Art. 36. Senat składa się z członków wybranych przez poszczególne województwa w głosowaniu powszechnym, tajnym, bezpośrednim, równym i stosunkowym. Każde województwo stanowi jeden okrąg wyborczy, przy czym w stosunku do liczby mandatów sejmowych na ilość mieszkańców liczba mandatów do Senatu wynosi ¼ część.

 

Rozdział VI

Postanowienia ogólne

Art. 125. Zmiana Konstytucji może być uchwalona tylko w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, względnie członków Senatu, większością 2/3 głosów.

Wniosek o zmianę Konstytucji winien być podpisany co najmniej przez ¼ ustawowej liczby posłów a zapowiedziany co najmniej na 15 dni.

Drugi z Rządu na zasadzie tej Konstytucji wybrany Sejm może dokonać rewizji Ustawy Konstytucyjnej własną uchwałą powziętą większością 3/5 głosujących, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Za: Historia państwa i prawa Polski. Wybór źródeł X-XX wiek, wstęp i przygotowanie Lech Grochowski, Andrzej Misiuk, Olsztyn 2003, str. 170-187

 

A. Przedstaw skład i zasady wyboru władzy ustawodawczej.

B. Wymień organa władzy, którym przysługuje prawo przedkładania w Sejmie projektów ustaw.

C. Nazwij przywilej, o którym mowa w Art. 21. Wyjaśnij, na czym on polegał.

D. Omów zasady zmiany konstytucji.

E. Przedstaw zakres praw wyborczych żołnierzy w służbie czynnej