Udostępnij tę stronę znajomym!!!

 

Hidżra

Po odejściu emigrantów [na skutek prześladowań zwolenników Mahometa] pozostawał Mahomet w Mekce, czekając aż otrzyma od Allacha pozwolenie na opuszczenie jej. A żaden spośród towarzyszy, którzy z nim zostali, nie uniknął to bądź więzienia, bądź też prześladowań, prócz Alego i Abu Bekra. Ten ostatni prosił często Mahometa o pozwolenie na wymarsz, ale Mahomet zwykł był mawiać: „Nie śpiesz się, bo może Bóg ześle ci towarzysza.” Zaś Abu Bekr pragnął gorąco, by [tym towarzyszem] był Mahomet.

Kiedy Kuraiszyci [Mieszkańcy Mekki, należący do plemienia arabskiego Kuraisz] widzieli, że Mahomet zyskał sobie zwolenników i towarzyszy pośród innego szczepu i w innej miejscowości [tj. Medyny, zwanej wówczas Jatreb] i że emigranci tam się właśnie udali, pojęli, że ci ostatni znaleźli tam dom i opiekę. Bali się więc, by i Mahomet do nich nie wyruszył, bo wiedzieli, że postanowił z nimi walczyć. Zebrali się tedy w domu zgromadzeń [...], by się naradzić, co począć w sprawie Mahometa, którego poczęli się obawiać.

[Po długiej naradzie postanowiono go zabić]

Wtedy przyszedł Gabriel do Mahometa z rozkazem: „Nie śpij tej nocy na łóżku, na którym zwykłeś spać!” [...] Kiedy zebrali się [by go zabić] [...], gdy wyczekali przy drzwiach [...] [Mahomet] wyszedł naprzeciw nich [...] Wtedy odjął im Allach wzrok, tak, że nie widzieli Mahometa [...] Wtedy pozwolił Allach swemu prorokowi opuścić Mekkę.

[Mahomet udał się do Abu Bekra]

U Abu Bekra nie było wtedy nikogo prócz mnie i mojej siostry Asmy. Mahomet kazał oddalić świadków, ale Abu Bekr prosił: „Wysłanniku Allacha, wszak to moje córki, ojca i matkę oddałbym za ciebie w ofierze!” Wtedy rzekł Mahomet: „Allach pozwolił mi wyjść i opuścić [Mekkę]” – „Więc razem jedziemy, proroku boży?” „Razem” – odpowiedział Mahomet. Poczem rzekł Abu Bekr: „Proroku boży, oto wielbłądzice, które przygotowałem do tego celu”. Najęli też Abdallaha, syna Arkata z plemienia Du`al [...], by ich poprowadził [do Medyny] i oddali mu wielbłądzice, aby je pasł, aż do umówionej chwili.

Mohammed ibn Ishak, Życiorys wysłannika bożego

Za: Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, nr 4: Wczesne średniowiecze, oprac. Jerzy Włodarczyk, Warszawa, 1960, str. 35-36

 

A. Wymień wspomnianych w źródle wrogów i zwolenników Mahometa.

B. Wyjaśnij, jaki był w świetle cytowanego źródła główny powód opuszczenia Mekki przez Mahometa.

C. Przedstaw opisaną w źródle organizację ucieczki Mahometa z Mekki.

D.  Na podstawie wiedzy pozaźródłowej określ rok, w którym miały miejsce opisane w źródle wydarzenia oraz przedstaw ich znaczenie dla islamu.